HTML

Ha csak ezt az oldaldobozt látod, akkor egy olyan sablont választottál, amiben csak balhasáb van, az oldaldobozaid viszont alapértelmezésben a jobbhasábba kerülnek. Menj be az Oldaldobozszerkesztőbe (Megjelenítés / Oldaldobozok), és kattints a Hasábcsere gombra!

Bluu

Full Circle Magazin

Ubuntu

Címkék

Mouse 2.0

2009.10.07. 15:37 h4x00r

talán nem árulok egy nagy titkot, hogy az ms nem éppen a kedvenc cégeim közé tartozik. de mikor megláttam az új egereiket (mert hogy mindjárt 5 van), egészen beleszerettem az egyikbe!

igaz, hogy ez az 5 új modell még csak prototípus, és se kinézetre se talán használhatóságra nem veszi fel a "régi" egerekkel a versenyt, de már látható egy irány, ami felé fejlődik az informatika egeres része.

a legelső egerek még csak két vagy egy gombbal rendelkeztek és azt hogy az egér mennyit mozdul el az asztalon egy görgővel oldották meg. a legtöbb esetben ezek így nagyok és nehezek voltak, ráadásul a görgők mindenféle szemetet fölszedtek és egy idő után már használni sem lehetett, mert a poron elcsúszott a nagy vasgolyó. ám egy nagy előnye mégis volt nem zavart be neki semmi más. ha kiszedtük a görgőt, akkor az érzékelőket akár kézzel is mozgathattuk. (hogy én mennyit takarítottam anno az egeremet....)
kis idő után a két gombot felváltotta a három, így még több dolgot lehetett az egérrel megoldani, majd az igazán nagy újítás a görgő megjelenése volt, amivel könnyen lehetett föl-le scrollozni egy oldalon. még később a nagy vasgolyó is kikerült a képből és ledes, vagy lézeres érzékelés került a helyére. az első modelleken ma már csak mosolygunk, mert külön érzékelő felület kellet alá. a technika fejlődésével az érzékelők egyre jobbak és pontosabbak lettek, már igazán kicsi elmozdulást is kezelni tudtak, érzékenységet lehetett állítani, valamint már puha felületen ( pl egy ágyon ) is minden gond nélkül elegerészhettünk.

az új ms egerek leginkább egy hagyományos egér és egy multitouch érzékelő házasságának lehetne felfogni. ugyanis nem másról van szó, mint hogy egy kis kamera érzékeli az ujjaink helyzetét. első hallásra ez egy briliáns, új, mindent überelő megoldásnak tűnik, de igazából nem az. mindegyik teknika adott volt, csak össze kellet rakni. multitouch rendszerek eddig is voltak, csak nem építette be őket egy hagyományos ebérbe még senki. meglátjuk, hogy mi sül ki belőle, de addig is nézzük, hogy a video alapján mi is szűrődik le az emberben:

FTIR mouse:
számomra a legszimpatikusabb mind közül. lényegében úgy néz ki mint az az egér, amit most is használok, azzal a különbséggel, hogy itt egy nagy átlátszó plexi lap van, amit nyomkodni kell.

ORB mouse:
mint egy gömb. érdekessége, hogy a gömbre rátéve a tenyerünket az egér az egész tenyerünk mozgását érzékeli. a bemutatónál egy fps játékot láthatunk.... azért kíváncsi lennék, hogy meik az a hardcore cs bajnok akar majd egy ien egeret használ. egy-két oldalra tekintés és lövés után az ember ujjai görcsbe rándulnának és inkább visszatér a hagyományos egér+bill párosra.

CAP mouse:
az FTIR után a másik ami még egy egérre hasonlít. ám itt gombok helyett egy nagy érzékelőkkel teli rácshálót kapunk. talán ez fér el a legjobban az ember tenyerében is.

SIDE mouse:
itt nincsen igazából egértest, csak egy kis kocka és az asztalt nyomkodjuk, mint az infrás billentyűzetnél. kérdés az, hogy ezt hogyan lehet mozgatni? a hagyományos hüvelykujj-as és kisujj-as ráfogás a video tanulsága alapján nem használható. helyette az egész karunkat bele kell vinni egy-egy mozdulatba.

ARTY mouse:
gondolom ő lenne a grafikusoknak, művészeknek szánt verzió. a formája leginkább egy katicabogárra emlékeztet. a két kis gombját pedig a hüvelykujjunkkal és a mutatóujjunkkal tudjuk mozgatni.

összegezve az 5 új egér, tömeggyártásra (reméljük) nem fognak kerülni, mert jók, meg minden, de még nemtökéletesek. a már említett ágyban egerezés az megtud valósulni ezeknél? a SIDE verziónál tuti biztos, hogy nem. a mozgás az működhet, de a nyomkodás az valszeg nem. ezenkívül hol marad a scroll? ha neten olvasok egy hosszú cikket, akkor félre kell mennem az egérrel és kattintani és úgy lehúzni a csuszkát? hát akkor miért nem használunk sima 2 gombos egeret? talán még az ORB és az FTIR verzióknál ez megoldható, az érzékelési terület szélén (mint egy laptopban lévő tapipad), de egy SIDE-nál egyáltalán hol van az érzékelési terület?
ha forgalomba is fog kerülni egy-egy ien egér, akkor az szerintem inkább csak mint második, vagy kiegészítő eszköz lesz életképes.

mint teknikai "újítások" viszont figyelemre méltóak. (újítás azért van idézőjelben mert egyik sem új teknika)

Szólj hozzá!

Címkék: hír elmélkedés

A bejegyzés trackback címe:

https://h4x00r.blog.hu/api/trackback/id/tr221434220

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása