HTML

Ha csak ezt az oldaldobozt látod, akkor egy olyan sablont választottál, amiben csak balhasáb van, az oldaldobozaid viszont alapértelmezésben a jobbhasábba kerülnek. Menj be az Oldaldobozszerkesztőbe (Megjelenítés / Oldaldobozok), és kattints a Hasábcsere gombra!

Bluu

Full Circle Magazin

Ubuntu

Címkék

Portable formátum

2010.03.08. 11:09 h4x00r

egy igen érdekes bejegyzést lehet olvasni a htmlinfo blogjában. a pdf-et állítja szembe a html-el.

sok mindenben igaza van, ám szeretnék pár dologban ellent is mondani.

kezdjük ott hogy az hogy mien böngészővel nézek egy weboldalt nagyon meghatározza, hogy az hogyan jelenik meg nekem. most nem a nagyon bonyolult js-es meg css-es szépségekre gondolok. elég csak arra gondolni, hogy az ff alapból nem ad a table-nek bordert, ezzel szemben az ie meg igen. vagy a másik egy div szélességébe beleszámít a border ie-ben míg ff-ben nem.

arról nem beszélve, hogy míg egy pdf file egyetlen darabból áll, addig egy html file-hoz ott van a sok-sok kiegészítő dolog: képek, stílusok, esetleg js. persze az is igaz, hogy mind ezt egybe is lehet rakni! ( azért ezt se felejtsük el! ) a képekből is lehet oan kódsorozatot csinálni amit értelmezni tud a böngésző. a html head részébe is belelehet írni a js vagy css kódot.

a következő szőrözésem pedig az oldalakra bontás. míg a pdf-ben a4-es ( vagy más ) oldalakra tudjuk bontani az irományt, addig egy html file-ben ( jelenlegi tudásom szerint ) erre csak egyféle megoldást tudnék mondani; hogy az adott oldal végére beteszünk egy vonalat, de ezt is persze manuálisan kell megcsinálnunk.

ha jól tudom a pdf-et eredetileg tervrajzok továbbítására találták ki. arra pedig a html szerintem alkalmatlan lenne. azzal egyet tudok érteni, hogy felesleges egyszerű szöveges dokumentumokat is kimenteni pdf-be. de akinek meg csak erre kell, annak nem csak egy opensource nyomtató áll a rendelkezésére, hanem nagyon sok más opensource szerkesztő is: openoffice, scribus csak hogy kettő "híresebbet" említsek. de olvasókkal is ugyan ez a helyzet. akinek nemjó az alap, annak van alternatívák amiket használhat. ( tele van vele a net tessék rákeresni )

összességében nem azt akarom mondani, hogy a pdf az isten és a html egy talicska ( iet nem is gondolok, már csak azért sem mert webprogramozással akarok foglalkozni :D ) de én nem látom akkora ördögnek a pdf-et mint ahogy azt sokan mások. tény hogy nem arra használjuk amire eredetileg ki lett találva. de azért nézzük azt, hogy egy titkárnőnek mi egyszerűbb? begépelni az openoffice-ba a szöveget 3 kattintásból megformázni, vagy gedit-ben html kódokkal szenvedni? úgy gondolom, hogy inkább készít egy pdf filet és azt küldi el a partnereinek ( persze persze openoffice is tud html kimenetet... tudom én is... de ha nem tévedek az szintén nem 1 db file )

még két dolog a végére: amire az egyik ismerősöm világított rá és igaza van: a pdf fileba lehet egyedi fontokat is használni míg html-nél erre megint csak úgy van lehetőség ha külön mellékeljük hozzá.

a másik és talán legfontosabb dolog: ha csak sima szöveget akarunk továbbítani, akkor van itt más egyéb formátumok is amiket lehetne használni: txt vagy rtf ( bár sokszor megszenvedek a jegyzettömbös txt-kel, mert gedit nem képes értelmezni rendesen... ez csak nekem van, vagy másnál is előjött már ez? )

persze megint más a leányzó fekvése ha nem számít nekünk az hogy hány darab filet kell hurcibálni.... bár szerintem ha nem 1db-ot kell hozni vinni, akkor az már nem portable formátum!

Szólj hozzá!

Címkék: elmélkedés

A bejegyzés trackback címe:

https://h4x00r.blog.hu/api/trackback/id/tr51818501

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása